Čo by ste mali vedieť než kúpite vysokotlakový čistič

PW1500 SP 1.JPG

Vážení zákazníci,

v dobe, kedy je náš trh zaplavený lacnými azijskými umývačkami je dobre si pred nákupom tlakovej umývačky vysvetliť niekoľko pojmov a zorientovať sa v technických údajoch. Niekoľkými radami sa Vám pokúsime uľahčiť orientáciu pri nákupe umývačky.

 • Tlak: v reklamnýh letákoch sa často stretávate s udávaným max. tlakom. Táto udávaná hodnota, aby vyzerala z marketingových dôvodov bombasticky, je väčšinou v skutočnosti hodnota tlaku EWbar. Táto hodnota však udává teoreticky dosiahnuteľnú hodnotu tlaku čerpadla za použitia rotačnej trysky a nemá nič spoločne s pracovným tlakom, který nameriate len manometrom na výstupe čerpadla. V skutočnosti je pracovný tlak o cca 50% nižší než tlak EWbar. U bežných umývačiek pre domáce použitie sa pohybuje prevádzkový tlak od 80 do 120 Bar. U umývačiek strednej triedy sa pracovný tlak pohybuje od 120 do 150 bar. Nad túto hodnotu sa jedná už väčšinou o umývačky profesionálne.
 • Výkon čerpadla: je rozdiel ak čistenú plochu ostriekate injekčnou striekačkou alebo na ňu vylejete vedro vody. Áno, ako ste správně pochopili, je dôležité, aké množstvo vody k čišteniu použijete. Výkon čerpadla sa udává obvykle v l/hod a čím je jeho hodnota väčšia tím lepších výsledkov pri čistení dosiahnete. Na tlaku vody iste veľmi záleží, ale tiež na množstve vody, zvlášť pri čistení veľkých plôch. Ideálny stav je umývačka s veľkým tlakom a veľkým výkonom čerpadla.
 • Takže: pokial potrebujete hlavne strhnúť nečistotu i z ťažko prístupných miest, voľte umývačku s vyšším tlakem. Pokial potrebujete umývať velké plochy, volte umývačku s väčším výkonom čerpadla (výkon je udávaný v l/hod).
 • Umývačky s ohrevom vody: pokiaľ  potrebujete umývať mastné alebo silno znečistené predmety alebo plochy, je na zváženie či neinvestovať viac a kúpiť tlakovú umývačku s ohrevom vody. V našej ponuke sú tlakové umývačky ktoré vodu ohrievajú na max. 140°C a sú buď s reguláciou teploty vody alebo pevne nastavené na 90°C s možnosťou ohrev vypnúť a pracovať len so studenou vodou.
 •  Príslušenstvo: pri kúpe umývačky sa informujte na možnosť dokúpenia príslušenstva ako je rotačná kefa, tryska na čistenie odpadov a pod. Zabudnite na možnosť dokúpenia príslušenstva k lacnej ázijskej produkcii. Ani koncovky nie sú kompatibilné s inými značkami.
 • Servis , prevádzka, údržba a náhradné diely: u lacných ázijských umývačiek  nepočítajte po dvoch rokoch s možnosťou opravy alebo nákupu náhradného dielu. V súčasnej dobe legislatíva nepredpisuje výrobcom dodávať náhradné diely a opravovať výrobky po ukončení záručnej doby. Je na rozhodnutí výrobcu či tak urobí. Je teda na uváženie či kúpiť výrobok lacný, bez daľších výhod, alebo si priplatiť za kvalitu a možnosť lepšieho popredajného servisu.
 • Viete aká je najčastejšia a najdrahšia porucha u tlakových umývačiek? Zmrznutie a roztrhnutie čerpadla alebo tlakovej pištole !!!!! Takže venujte prosím pozornosť tomu, kde umývačku skladujete. Na zimu umývačku a príslušenstvo riadne odvodnite.
 • Je dobré umývačku vždy odvodniť? Nie je, (s výnimkou zimy) v umývačke môžu "prischnúť" "O" krúžky pohyblivých častí, (napr. recyrkulačný ventil) potom napr. tento ventil zostane v medzipolohe a umývačka netlakuje. Ventil je potom potrebné uvolniť. Pokiaľ umývačku používáte málo, je dobré ju cca raz za mesiac napojiť na vodu, spustiť a pod tlakom prepláchnuť.
 • Intenzita používania: dôležité je, ako intenzívne budete umývačku používať. Výrobca tlakových umývačiek Lavor rozdeľuje intenzitu používania do 6 úrovní. Na konci stránky je i piktogramové znázornenie vhodnosti použitia.

Zátažové ukazovatele umývačiek:

 • Činitel 1 - umývačka bude používáná  asi 2 hodiny  týždenne  na jednoduché umytie kosačky,  bicykla,  kolies na aute a pod.
 • Činitel 2 - umývačka bude používáná asi 4  hodiny týždenne  na umytie kosačky, motocykla, kolies auta a pod.
 • Činitel 3 - umývačka bude používáná viackrát za týždeň, skôr pre domáce účely, nie intenzivne čistenie vo firme, na umytie kosačky, bicykla, auta, motocykla, terasy a pod.
 • Činitel 4 - umývačka bude používáná často pre dôkladné umytie bicyklov, áut, záhradnej techniky, motocyklov, vhodná pre použitie do bežných ľahších prevádzok pre umývanie strojov, poľnohospodárskej techniky, pracovných plôch a pod.
 • Činitel 5 - umývačka bude používáná denne v prevádzkach na umývanie v technologickom procese, k umývaniu podlahy, technológie, poľnohospodárskej techniky, autoparku a pod.
 • Činitel 6 - umývačka bude používáná denne v priemyselnej prevádzke na umývanie  v technologickom procese, k umývaniu podlahy, technológie, poľnohospodárskej techniky, autoparku,  je robustnej odolnej konštrukcie s vysokým výkonom čerpadla

Grafické znázornenie záťažových činitelov


 


Po prezrení nážho katalógu si vyberte jednu z hlavných kotegórií produktov v hornej časti stránky, alebo môžte použiť vyhľadávací formulár nad týmto textom, kam môžte zadať typ, kód alebo označenie tovaru ( napr. "kompresor", "zváračka" atd.).

Tovar môžte zakúpiť v našom e-shope. Registrácia nie je k nákupu povinná, ponúká však niektoré výhody.